Karol Wojtyła był człowiekiem ceniącym sobie aktywne spędzanie czasu. Trudno się było spodziewać, że jako papież zmieni swoje zwyczaje, nawet uginając się pod ciężarem etykiety, którą przyjął na siebie razem z obowiązkami papieskimi. Jego aktywność zatem nie będzie ograniczać się tylko do pielgrzymek. A 104 pielgrzymki papieskie do wszystkich niemal zakątków świata będą przecież niebywale absorbujące czasowo, będą też wymagały szeregu przygotowań. Mimo to papież Jan Paweł II będzie równocześnie podróżować  oficjalnie i „incognito”, po terenie Włoch, poznając ten wyjątkowy naród i będzie też korzystał z niewątpliwych uroków włoskiej ziemi.

Ojciec Święty Jan Paweł II na przestrzeni swego pontyfikatu, jako Prymas Włoch, odbył 145 podróży po terenie tego państwa. Jako biskup Rzymu odwiedza ponad 300 parafii. Zaledwie kilkanaście dni po konklawe odwiedza sanktuarium maryjne Mentorella, tydzień później jest w przy grobie św. Franciszka, a także św. Katarzyny ze Sieny w rzymskiej bazylice Santa Maria Sopra Minerva. Ale najbardziej urokliwe będą te wyprawy po kryjomu, w gronie zaprzyjaźnionych osób, aby odpoczywać na łonie natury, nie będąc na początku przez nikogo rozpoznawanym.

Kiedy jednak te „ucieczki” papieża z Watykanu dojdą do opinii publicznej i coraz trudniej będzie je organizować, znajdą się tacy ludzie, jak młody prawnik i instruktor narciarstwa, Gianluca Rosa, który uparcie będzie zabiegać o możliwość ugoszczenia papieża w swoich progach. W taki oto sposób cały świat zachwyci się papieżem zjeżdżającym na nartach ze zbocza góry przy schronisku Adamello w północnych Włoszech, gdzie Jan Paweł II będzie gościem rodziny Rosa, prowadzącej to schronisko. To tylko jeden z wielu przykładów relacji Jana Pawła II z mieszkańcami Włoch.

Miłość Jana Pawła II do narodu włoskiego była w pełni odwzajemniona. Te pierwsze słowa z chwili wyboru: „Nie wiem, czy będę umiał dobrze wysłowić się w waszym… naszym języku włoskim. Gdybym się pomylił, poprawcie mnie.” – podbiły włoskie serca. To we włoskim mieście Rzym odbyły się z inicjatywy Jana Pawła II pierwsze Światowe Dni Młodzieży w roku 1985, które miały miejsce powtórnie również w Rzymie, w roku 2000 i zgromadziły wtedy ponad 2 mln dziewcząt i chłopców z całego świata. We Włoszech spoczęło też ciało naszego papieża, do którego grobu, duchowo i fizycznie, wciąż pielgrzymujemy.